Imed Alibi feat. Khalil EPI – záznam koncertu

19. 7. 2023
75 min

Tuniská elektronická hudba – zvukově drtivá, jako sopka vybuchující. Nekompromisně smetá všechna otravná klišé o létajících kobercích, Orientu a břišních tanečnicích. Vítejte ve světě Frigya – starobylém tuniském názvu pro africký kontinent, z jehož berberských tradic světově proslulý perkusista Imed Alibi s producentem Khalilem Hentatim čerpají a přivádějí nás do stavu smyslového přetížení.

Tuniská elektronická scéna je stejně dobrá jako každá jiná a na vyhlášených pouštních festivalech vám techno nekompromisně vpálí do hlavy jako jinde ve světě. Prim v ní hrají multidisciplinární kolektiv Arabstazy, významný label Shouka a producenti z elektro undergroundu, kteří rytmicky čerpají z autentických tuniských rituálních obřadů stambeli a banga nebo oblíbené berberské tradiční hudby mezwed s pověstí zakázaného ovoce.

Imeda Alibiho dobře známe z vystoupení na Colours of Ostrava v roce 2015. Vynikající perkusista v minulosti doprovázel Rachida Tahu, Watcha Clan nebo tuniskou hvězdnou zpěvačku Emel Mathlouthi. Pro mladého elektroproducenta Khalila Hentatiho, člena Arabstazy, je spolupráce s Imedem zcela nová zkušenost. S ohledem na to, že vymysleli fascinující koncept postavený na souběhu tradičních perkusí s elektronikou a tepem legendárního bicího syntezátoru Roland TR-808. Do hyperenergické taneční rytmické masy pak vložili samply kvílejících muezzínů, mečení dud mizwadi, rákosové flétny a frenetické bubnování na darbouku.

Číst více

Související pořad