Horia Mosadiq

31. 7. 2018
6 min

Horia Mosadiq, novinářka a bojovnice za lidská práva v Afghánistánu. Jméno na seznamu nepohodlných osob početných ozbrojených skupin.

Horia Mosadiq je novinářka a výzkumná pracovnice Amnesty International. Mapuje situaci v jedné z nejsložitějších oblastí světa – v Afghánistánu. Pravidelně informuje o činnosti ozbrojených skupin, bojuje za lidská práva a práva žen. Založila první mediální organizaci pro oběti afghánského konfliktu War Victims Network in Afghanistan a obdržela řadu mírových cen. V letech 2012 a 2015 jí organizace Amnesty International udělila Women Rights Defender Award.

Neustálé útoky na její dům, rodinu i ji samotnou ji donutily emigrovat do Velké Británie, kde dnes žije. Do Kábulu se ale pravidelně vrací a pokračuje ve své práci. „Za lepší Afghánistán budu bojovat tak dlouho, dokud budu moci. Věřím, že si Afghánci zaslouží lepší budoucnost, takovou, v níž budou jejich lidská práva respektována a chráněna. Nevzdám to, dokud se můj sen nesplní, “ říká. K tématu lidských práv napsala desítky odborných článků a přednáší na konferencích po celém světě. Vystupuje v rozhovorech pro významná světová média, jakými jsou BBC, Al Jazeera, CNN, France 24, Rueters, Voice of America a další. V roce 2003 natočila dokument o ženách v post–tálibánském Afghánistánu.

Číst více

Související pořad