Miloslav Stingl

31. 7. 2017
5 min

Etnograf a spisovatel, který osobně poznal řadu domorodých kultur a zpracoval své zážitky v mnoha knihách. Je čestným náčelníkem indiánského kmene Kikapú (Kickapoo). Stinglovo indiánské jméno zní Okima – v překladu „Ten, který vede“. Během svých cest a expedic navštívil 151 zemí na všech kontinentech. Dokáže komunikovat nebo se částečně domluvit 17 jazyky.

Při svých cestách pořizoval rozsáhlé filmové záznamy. Celkem natočil 510 hodin obrazového materiálu. Z jeho části připravila německá veřejnoprávní televize 33dílný televizní seriál nazvaný
„Kolem světa s Miloslavem Stinglem“ (v České republice ho převzala a vysílala ČT 1 a ČT 2). Pro Slovenskou televizi připravil seriál o Indiánech, nazvaný „Předkové a potomci Vinetoua“.
Napsal více než 4 desítky knih, věnovaných zejména původním obyvatelům Ameriky, Austrálie a Oceánie, je dlouhodobě jedním z vůbec nejpřekládanějších a v cizině nejvydávanějších českých
autorů. K základním rysům Stinglových cestopisů a literatury faktu, je schopnost sloučit téměř encyklopedické znalosti z mnoha oborů s uměním oživovat dávné lidské osudy a události.

Číst více

Související pořad